LB07 - Nyheter
F96 vann Tomtecupen!
Per Delshammar summerar Tomtecupen:
Vi F96 spelade Tomtecupen i lördags – Vi hade anmält 2 lag.
Jag har sällan varit så stolt som jag var när slutsignalen gick och vi tog hem förstaplatsen med det ena laget.
Vi gick obesegrade igenom grundspelet – 0 insläppta mål och 13 gjorda.
I semifinalen fick vi möta Janstorp, en klubb som alltid har bra tjejlag i alla fall.
Det blev en rafflande match och 15-20 minuters övertid innan vi gick hem med segern 4 - 3
Det hade inte behövt bli så svårt, men lite nervositet i stridens hetta gjorde att vi släppte in 3 riktiga skitmål.
Vi tog ledning med 1-0 och direkt på avspark glömde våra tjejer att man inte kan fira för mycket och Janstorp sköt direkt på avspark i mål – Mkt dåligt av oss.
Sedan tog Janstorp ledningen med 2-1 – Inspark som vår målvakt bara borde släppt in i mål (räknas inte med direkt inspark i mål), men som ren reflex slängde hon ut sin vänsterhand och kunde inte hålla emot. Vi gjorde sedan 2-2, för att strax därpå slarva igen, med ett utkast till back som halvmissade tillbakaspelet till vår målvakt och där var Janstorps ena anfallare på hugget och stötte in den. Mycket slarvigt. Men vi kom igen ännu en gång och gjorde 3-3 och det blev slutresultatet.
Förlängningen höll på i cirka 15-20 minuter, när vi helt rättvist gjorde vårt segermål.
Finalen spelades mot Höllviken och de har alltid mycket bra lag.
Det var tufft spel och många chanser åt bägge hållen, även om jag lite partiskt tycker att vi var det bättre laget.
Sekreteriatet meddelade att det var 1 minut kvar av matchen, då en av vår absolut bästa spelare i laget fick tag i bollen, drog en spelare och kom kanske lite långt ut till höger – Men med ett rykande skott som borrade in sig vid målvaktens högra burgavel och 1-0 var ett faktum och 45 sekunder kvar av finalen.
Vi stod upp bra de sista 45 sekunderna och vinsten var ett faktum och segervrål som ekade i hela Europa.
Som tränare är detta helt otroligt, känslan att se dessa fantastiska tjejer, spela en sådan fin fotboll och vinna en av Sveriges största cuper. Man blir så stolt.
Överlag kan man säga att de fyra sista kvarvarande lagen var mycket bra och de hade gemensamma nämnare i ett snabbt spel, bra passningar och mycket bra målvakter.
Men vi var bara bäst på alla positioner.
Tack för detta - från en mycket lycklig och stolt tränare.
Se F96:s väg fram till slutspelet - Klicka här >>>
Se F96:s väg fram till finalen - Klicka här >>>
Läs gärna mer om LB07 F96 - Klicka här >>>
GOD JUL & GOTT NYTT ÅR ÖNSKAR F96
|