Dam A
Truppen
Läget i laget (23/1)
Spelprogram 2012 *
Träningsmatcher
Matchreferat
Lag & länkar 2012
Sluttabell & kval 2011
Sv. Cupen, DM & MM
Nyhetsarkiv
Kalender & väder
Spelarrådet
Kontakt Dam A
Hitta till Brovallen *
Dam U
Läget i laget
Spelprogram 2011
Tabell 2011
Träningstider
Senaste nytt
Matchreferat
Träningsmatcher
Kontakt Dam U
|
Läget i laget (som 2012 spelar i Söderettan!)
| Damer A - 2012-01-23 |
Har du lust att komma och provträna? Gärna, men slå en signal innan!
Nyförvärv 2012 finner du här »
|
Ny huvudansvarig tränare är Kenneth Mattsson som vi hälsar hjärtligt välkommen till LB07! Läs mer här »
Skånskan här », Sydsvenskan här », damfotboll.com här », fotbollskane.se här »
Artikel i Lokaltidningen 22/1 finns här »
Sex nya spelare har vi valt att knyta till laget inför 2012: Amalia Mahdi och Tina Weiffert närmast från BK Kick, Josefine Ljungberg-Palm och Michela Bengtsson närmast från LdB FC, Caroline Glantz närmast från Husie IF samt Krista Pace från Vittsjö GIK. Vi hälsar dem hjärtligt välkomna till LB07. Läs mer här » och här ». fotbollskane.se här » och här ». damfotboll.com här » och här ».
Ytterligare ett par intressanta namn kan tillkomma efter jul- och nyårs-helgerna. Det ser mycket bra ut inför 2012. Känner du att du också skulle kunna tillföra något så är du välkommen att ta kontakt för provträning.
2011 avslutades på absolut bästa sätt med både seger och andraplats i Tomtecupen där de båda lagen möttes i final.
2012 har börjat lika bra som 2011 slutade, ett lag gick till semifinal och det andra laget till final i Skånecupen, en final som man vann på ett övertygande sätt. Ett lag vann Blentarpscupen medan det andra laget kom på tredje plats.
En liten sammanfattning av vårsäsongen 2011 finns i artikel på Sydsvenskan (15/6) här »
En mer utförlig sammanfattning finns på Fotbollskane.se (7/7) här »
En artikel på Skånskan.se (20/7) här »
Efter seriesegern så väntade ett kval för att komma till Söderettan 2012, detta vann damerna och avancerar därmed i seriesystemet. Läs "allt" om kvalet här »
Den 22/8 gjorde vi annat på träningen eftersom vi hade match dagen innan och skulle ha match dagen efter, en hel del roliga saker, men tävlingsinstinkten och viljan att vinna var lika stor som vanligt. Det finns några bilder här »
Tränings- och spelmässigt är allt fortfarande på topp, bra närvaro, bra intensitet, bra spel och poängen hamnade där de skulle. Smolket i glädjebägaren är att i bortamatchen mot IF Böljan skadade Natalia Folbrycht sitt knä, en korsbandsskada och kanske även en meniskskada och hon kommer tyvärr att vara borta ett längre tag, men laget kommer att ställa upp och se till att vi vinner våra matcher för hennes skull. Även Doruntina Lubishtani har skadat sitt knä, men förhoppningsvis kommer hon tillbaka tidigare. För övrigt har det varit och är en del småskador som påverkar på så sätt att vi ofta inte kunnat spela med alla spelare på de positioner där vi vill ha dem.
Under sommaren har vi fått två nya spelare, Michaela Johnsson närmast från Linköpings FC och Leyla Güngör från Kristianstads DFF. Tyvärr kommer vi att tappa två spelare som fått erbjudande om studier och spel i USA, vi önskar Katarina Simic och Malin Sjöbäck lycka till och välkomna tillbaka när äventyret är över. Under hösten har tillkommit målvakten Josefin Halvarsson från Umeå IK och försvararen Alexandra Benediktsson från Höllvikens GIF. Tyvärr har Elin Dunegård valt att "varva ner" i BK Vången, lycka till!
Sammanfattning av tävlingar vi deltagit i 2011:
- Svenska Cupen - kvartsfinal (första div.2 klubb som kommit så långt!)
- Kval till Söderettan - Seger och avancemang!
- Div. 2 Södra Götaland - Serieseger! Etta efter alla omgångar från första till sista!
- DM - Semifinal!
- MM - Seger och Malmö Mästare!
- Andra plats i Nils Holgersson Cup.

Sammanfattning av tävlingar vi deltagit i 2010 (det blev en "quintuppel"!):
- 0 - Svenska Cupen - 16-delsfinal (sett till resultaten där slutade vi omkr. 20:e plats)
- 1 - Div. 2 Södra Götaland - Serieseger! Etta efter alla omgångar från första till sista!
- 2 - DM - Seger och Skånska Mästare!
- 3 - MM - Seger och Malmö Mästare!
- 4 - Olympic Cup - Seger och 3:e plats (2 lag)!
- 5 - Tomtecupen - Seger och 5:e plats (2 lag)!

Mycket bra stämning o bra jobb på träningarna! Under 2011 har vi hunnit med en inomhuscup, Nils Holgersson Dam Cup som spelades som 7-manna på konstgräs. Vi blev där 2:a.
Årets andra träning på gräs 2011-04-14:



Lördag 2011-03-19 var vi på Utmaningarnas hus och hade en helkul kväll med många klurigheter, en bild innan vi började med utmaningarna:

Lite bilder från en uppvärmning (2011-02-07) i Wihlborgs Arena:




Den 3:e maj 2010 hade vi besök av hockeystjärnan Pernilla Winberg, se mer här »
Lite info om 2009 finner du här »
En kort summering av 2008 finner du här »
Läs gärna om vårt lyckade träningsläger 2008 i Turkiet - Läs mer »
|



|