|
Vilka är morgondagens stjärnor? Finns det några kommande storstjärnor i division 1? Springer redan idag en ny Zlatan i ettan? Svaren på det har väl ingen men att det finns massor av talangfulla unga spelare i ettan har vi alla kunnat konstatera.
Redan när SEFE, Svensk Elitfotbollsförening "Ettan" bildades så stod det klart att föreningen skulle verka för att lyfta fram unga talanger och varje år avslutar vi säsongen med en match mellan division 1 södra och division 1 norra för spelare 20 år eller yngre. Tidigare år har matchen spelats i Stockholm och nu senast i Västerås.
I år spelas matchen på Malmö IP söndagen den 14 november kl. 14.00 i samband med Fotbollsgalan. Matchen kommer att sändas på webben och intresset bland sponsorer är väldigt stort med företag som Svenska Spel, SJ, Scandic och Umbro i spetsen.
Du kan vara med och påverka vilka spelare som vi skall nominera från LB07 genom att skicka ett sms enligt nedan och rösta fram just din favorit.
Sms:a in numret framför den spelare som du vill rösta på! Instruktioner finner du nedan.
Följande spelare kan du rösta på:
1. Martin Holm
2. Erdin Demir
3. Tibor Cica
4. Henrik Bäckström
5. Nemanja Lekanovic
6. Pedram Abedini
7. Martin Reslow
För varje sms du skickar så ökar dina vinstchanser till ett presentkort på STADIUM. Du kan alltså rösta på samma spelare flera gånger.
Så här gör Du:
Skriv: ms (mellanslag) numret på din spelare och skicka det till 72697 så får Du ett kvitto på din medverkan.
Ditt SMS kostar 10:-
Tävlingen pågår till måndagen den 25 oktober. Vinnaren kommer att kontaktas via mobil och presenteras på hemsidan.
|